2014

Can Lake 50 Results

Home
Ultra Details
Comments & Stories
Route Details
Age Standards
Registration
Directions
Race Hotels
Visitor Info
Training Info
Results
Hall of Fame

 

Results and Race Photographs

Other Years: 2013 | 2012 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005  | 2004 | 2003

Other Results:  2003-2009 Fleet Feet Sports RelayPrior Canandaigua Lake Ultras ('82, '94-98)

  Go to www.ultrarunning.com to subscribe.

2014 Race Stories / Photos / 50 Mile Results / 50K Results

A link to stories from runners in the 2014 races will be added here.

RD Race Summary will be added below.
Since our modest start with 11 finishers in 2003, we have now seen a total of xxx finishes by xxx runners.  More to come...

Prior Canandaigua Ultras:  The first reported run most of the way around Canandaigua Lake was a 60K in 1982.  Charlie Sabatine (7th overall in 1982) revived the event as a 40-mile "mini-ultra" held from 1994 to 1998.  Tom Perry ran the "mini-ultra" in 1995-1997.  In 2003, Charlie Sabatine, Rick Cronise and Tom Perry brought the race back in its current form as a full 50 miles around the lake.  Click here for contemporary race reports from Ultrarunning magazine.

2014 Photos / 50 Mile Results / 50K Results / Race Stories

bullet

Natalie Werner's Album at Western New York Ultra: spectacular scenic photos around the course with multiple photos of most runners. 
Full size images are available from Natalie on request.

bullet

Alex Tong's photos at Flickr: runner photos at Middlesex, Arnold Road and the Finish.  Full size images can be downloaded from the Flickr album.  If you choose to share any of them, please include photo credit.

2014 50 Mile Results / 50K Results / Photos / Race Stories
 

bullet

Click here for 50 Mile Ultra Stories by the runners.  Send your accounts and links to photos to the RD Gil Robs at canlake50@gmail.com

bullet

Click here for story about age graded scoring previously submitted to Ultrarunning magazine.

*Age Graded Scoring Can Lake 50 Standards:  Gold = 65% or better; Silver = 55% or better.
 Age graded scoring can bring proper recognition to the performances of older runners.  Click for online calculator to score your own races.
First ultras:  97% of first ultra starters finished!  94% of all starters finished.  Congratulations to all of you.
Out of state:  Cities are in bold text.  92% of our visitors finished!  Thank you for coming to run our race and visit the Finger Lakes Region.
Local:  Runners from the five-county Greater Rochester Metropolitan Area.  93% of local runners finished.  Thanks for supporting your local ultras.
Early:  Runners who took an early start at 6:30am.  93% finished under the resulting 13 hour time limit.
Medals:  1 Gold and 35 Silver
 

Pos Bib First Last Age Category Place Hometown Time Pace Comments
1 194 Peter Helseth 33 M18-39 1 New York 7:05:18 8:30/M First Ultra
2 171 Mario Paganini 21 M18-39 2 Redwood City, CA 7:25:56 8:55/M  
3 105 Arnulfo Flores 30 M18-39 3 Brooklyn 7:27:16 8:57/M  
4 140 James Brennan 44 M40-49 1 Pittsford 7:32:10 9:03/M 1st Local Man
5 125 David Peppelman 39 M18-39 4 Bethesda, MD 7:36:00 9:07/M First Ultra
6 180 Michael Bray 32 M18-39 5 Rochester 7:36:26 9:08/M Local
7 107 Bernhard Rohrbacher 27 M18-39 6 Buffalo 7:41:43 9:14/M  
8 118 Cindy Batzel 41 F40-49 1 Honesdale, PA 7:53:26 9:28/M First Ultra
9 163 Kristen Hyer 31 F18-39 1 North Syracuse 8:09:49 9:48/M  
10 143 Jason Kelly 45 M40-49 2 West Nyack 8:18:30 9:58/M  
11 206 William Boula 41 M40-49 3 Hilton 8:21:45 10:02/M First Ultra; Local
12 169 Lou Donofrio 36 M18-39 7 Wallingford, PA 8:27:07 10:09/M  
13 177 Matthew O'Reilly 44 M40-49 4 Chatham, NJ 8:27:16 10:09/M First Ultra
14 150 John Boser 23 M18-39 8 Middletown, CT 8:27:51 10:09/M  
15 168 Ljiljana Harding 36 F18-39 2 Basking Ridge, NJ 8:28:43 10:10/M First Ultra
16 172 Mark Litke 50 M50-59 1 West Hartford, CT 8:33:26 10:16/M First Ultra
17 188 Nicole Virdone 32 F18-39 3 Clay 8:33:35 10:16/M  
18 120 Colin Gura 21 M18-39 9 Ithaca 8:34:40 10:18/M First Ultra
19 181 Michael Reisman 48 M40-49 5 Pottstown, PA 8:36:49 10:20/M  
20 124 David Mitchell 46 M40-49 6 Lansdale, PA 8:36:49 10:20/M First Ultra
21 160 Kevin Kadyszewski 32 M18-39 10 Hanover, PA 8:37:31 10:21/M  
22 142 Janey Arons 34 F18-39 4 Tampa, FL 8:37:44 10:21/M First Ultra
23 139 Jacob Metzger 27 M18-39 11 Penfield 8:38:55 10:23/M First Ultra; Local
24 156 Katherine Riceporter 36 F18-39 5 Waterloo 8:39:02 10:23/M  
25 197 Rob Wilder 39 M18-39 12 Victor 8:39:11 10:23/M Local
26 153 Jon Marks 55 M50-59 2 Cortland 8:41:22 10:26/M  
27 185 Mojo Mike O'Connor 47 M40-49 7 Fairport 8:41:26 10:26/M First Ultra; Local
28 193 Paul Swindle 34 M18-39 13 Valrico, FL 8:42:09 10:27/M  
29 176 Matthew Malloy 27 M18-39 14 Canandaigua 8:43:30 10:28/M Local
30 146 Jeff Gura 55 M50-59 3 Potomac, MD 8:49:47 10:36/M  
31 149 Joe Smith 49 M40-49 8 Ottawa, ON 8:51:57 10:38/M  
32 173 Marty Larch 54 M50-59 4 Rochester 8:53:41 10:40/M Local
33 186 Nathaniel Steinwachs 41 M40-49 9 New York 8:56:19 10:44/M  
34 167 Liz Pfleghardt 28 F18-39 6 Rochester 8:57:47 10:45/M 1st Local Woman
35 207 William McGovern 55 M50-59 5 Marathon 8:57:47 10:45/M 7th Can Lake Finish
36 174 Matt Bertrand 29 M18-39 15 Rochester 8:57:52 10:45/M Local
37 141 James Myers 51 M50-59 6 Webster 8:58:42 10:46/M Local
38 154 Joseph Packard 51 M50-59 7 Victor 9:06:19 10:56/M 8th Can Lake Finish; Local
39 151 John Moore 53 M50-59 8 Bala Cynwyd, PA 9:13:03 11:04/M  
40 132 Eric Weaver 51 M50-59 9 Rochester 9:13:04 11:04/M First Ultra; Local; Early
41 179 Matthew Wilson 30 M18-39 16 Brooklyn 9:15:40 11:07/M First Ultra
42 204 Vincent Moran 45 M40-49 10 Vaudreuil-Dorion, QC 9:23:50 11:17/M Early
43 164 Laura Rekkerth 27 F18-39 7 Spencerport 9:24:13 11:17/M Local
44 110 Brandon Stafford 31 M18-39 17 Painted Post 9:25:42 11:19/M  
45 111 Brian Kirk 37 M18-39 18 Corning 9:25:43 11:19/M  
46 113 Carl Hineline 39 M18-39 19 Plano, TX 9:29:37 11:24/M Early
47 158 Kelly Nash 43 F40-49 2 Rochester 9:29:38 11:24/M Local
48 130 Dominique Parent 34 F18-39 8 Val-D'Or, QC 9:30:01 11:24/M First Ultra
49 122 David Dietrich 63 M60-69 1 Greenville 9:31:11 11:25/M First Ultra
50 128 Deb Patterson 45 F40-49 3 Parish 9:31:18 11:26/M Early
51 131 Eric Knaak 48 M40-49 11 Honeoye Falls 9:33:10 11:28/M First Ultra; Local
52 119 Clinton Hillegass 33 M18-39 20 Wynnewood, PA 9:40:11 11:36/M First Ultra
53 133 Erin Moskun 46 F40-49 4 Hollis, NH 9:41:41 11:38/M First Ultra; Early
54 159 Kevin Bartow 31 M18-39 21 Delhi 9:49:14 11:47/M First Ultra
55 195 Rachael Weiss 43 F40-49 5 Hamburg 9:50:51 11:49/M First Ultra; Early
56 199 Shaun Martin 35 M18-39 22 Grand Island 9:50:51 11:49/M First Ultra; Early
57 137 Heather Burger 35 F18-39 9 Orchard Park 9:54:16 11:53/M Early
58 189 Patrick McHenry 53 M50-59 10 Jamesville 9:54:45 11:54/M  
59 208 Scott Dempsey 31 M18-39 23 Amherst 9:55:54 11:55/M  
60 161 Kimberly Hollifield-Smith 35 F18-39 10 Morehead City, NC 9:58:44 11:58/M  
61 104 Andrea McKee Marra 44 F40-49 6 Havelock, NC 9:58:44 11:58/M  
62 196 Richard McCleary 44 M40-49 12 Ocean City, NJ 9:59:47 12:00/M  
63 127 David Yancey 50 M50-59 11 Tampa, FL 10:00:57 12:01/M  
64 101 Aileen O'Rourke 50 F50-59 1 Cedar Grove, NJ 10:16:39 12:20/M First Ultra; Early
65 198 Sam Constantino 43 M40-49 13 Clinton 10:16:44 12:20/M  
66 102 Alejandro Ashe 44 M40-49 14 Spencerport 10:23:59 12:29/M Local
67 175 Matt Hall 34 M18-39 24 Baltimore, MD 10:29:34 12:35/M Early
68 136 Heather Bolander-Smith 33 F18-39 11 Ballston Spa 10:29:35 12:36/M First Ultra
69 126 David Riter 41 M40-49 15 Orchard Park 10:39:43 12:48/M Early
70 165 Lee Anne Cohen 60 F60-69 1 Creemore, ON 10:44:27 12:53/M F60-69 Record
71 192 Paul Seman 45 M40-49 16 Erie 10:45:22 12:54/M First Ultra; Local; Early
72 106 Ben Murphy 36 M18-39 25 Fairport 10:47:34 12:57/M Local
73 109 Bill Schrlau 46 M40-49 17 Southington, CT 10:48:00 12:58/M Early
74 157 Keith Pedzich 42 M40-49 18 Canandaigua 10:49:40 13:00/M Local; Early
75 162 Kimberly Rapp 50 F50-59 2 Macedon 10:54:24 13:05/M Local
76 138 Henry Vanburen 37 M18-39 26 Warsaw 10:58:57 13:11/M  
77 145 Jeff Engelbrecht 56 M50-59 12 West Chester, PA 10:59:07 13:11/M  
78 108 Beth Savoy 44 F40-49 7 Corning 11:07:57 13:22/M  
79 112 Brian Steffen 31 M18-39 27 Oswego 11:08:15 13:22/M Early
80 129 Debra Rieutort 55 F50-59 3 Lake Ariel, PA 11:17:22 13:33/M First Ultra; Early
81 191 Paul Rieutort 23 M18-39 28 Lake Ariel, PA 11:17:22 13:33/M First Ultra; Early
82 148 Jill McGarry 45 F40-49 8 Claverack 11:18:48 13:35/M First Ultra; Early
83 117 Chad Forsythe 34 M18-39 29 Evans Mills 11:20:24 13:36/M First Ultra; Early
84 134 Gretchen Stahlman 55 F50-59 4 Fairport 11:45:33 14:07/M Local; Early
85 123 David Mason 39 M18-39 30 Mexico 11:56:05 14:19/M  
86 116 Cathy Tucker 42 F40-49 9 Ellicott City, MD 11:56:27 14:20/M Early
87 115 Cathie Trabucco 54 F50-59 5 Rochester 12:06:18 14:32/M Local; Early
88 202 Tom Szatko 51 M50-59 13 Penfield 12:06:18 14:32/M Local; Early
89 135 Guy Margolin 55 M50-59 14 Hawthorne, NJ 12:17:02 14:44/M Early
90 200 Thomas Butler 49 M40-49 19 Rochester 12:39:22 15:11/M Local; Early
91 190 Patty Wilson 54 F50-59 6 Downingtown, PA 12:42:11 15:15/M Early
92 178 Matthew Smeltzer 41 M40-49 20 Webster 13:00:24 15:36/M First Ultra; Local; Early
93 209 Susan Spencer 33 F18-39 12 Rochester 13:03:21 15:40/M First Ultra; Local
  114 Carol Shuford 47 F40-49   Alexandria, VA     Early; Over Time Limit
  203 Tracey Kryskowiak 32 F30-39   Burgettstown, PA     Early; Over Time Limit
                     
DNF 152 Jonathan Schwandt 40 M40-49   Macedon     First Ultra; Local
DNF 170 Marie Tedesco 66 F60-69   Jonesborough, TN      
DNF 182 Michael Stone 48 M40-49   Cortland      
DNF 183 Michael Welden 31 M18-39   Rochester     Local

 

2014 50K Results / 50 Mile Results / Photos / Race Stories

bullet

Click here for 50K Ultra Stories by the runners.  Send your accounts and links to photos to the RD Gil Robs at canlake50@gmail.com

First ultras:  95% of first ultra starters finished!  98% of all starters finished.  Congratulations to all of you.
Out of state:  Cities are in bold text.  96% of our visitors finished!  Thank you for coming to run our race and visit the Finger Lakes Region.
Local:  Runners from the five-county Greater Rochester Metropolitan Area.  100% of local runners finished.  Thanks for supporting your local ultras.
Medals:  4 Gold and 21 Silver

Pos Bib First Last Age Category Place Hometown Time Pace Comments
1 32 James Brady 47 M40-49 1 Carthage 3:50:30 7:25/M 2nd Best Men's Time; First Ultra
2 29 Hyechang Rhim 23 M18-39 1 Seoul, Korea 3:52:26 7:29/M M18-39 Record
3 24 Ed Housel 55 M50-59 1 Rochester 4:04:47 7:53/M 1st Local Man; M50-59 Record
4 37 Jason Griffith 43 M40-49 2 Thousand Oaks, CA 4:18:52 8:20/M  
5 26 Gabrielle Pedersen 26 F18-39 1 Cobleskill 4:25:12 8:32/M 4th Best Women's Time
6 95 Michelle Gross 32 F18-39 2 New York 4:35:33 8:52/M  
7 2 Abby McCarthy 34 F18-39 3 Rochester 4:38:37 8:58/M 1st Local Woman; First Ultra
8 40 Jeff Lynn 46 M40-49 3 Slippery Rock, PA 4:41:41 9:04/M  
9 81 Scott McIlvennie 52 M50-59 2 Ithaca 4:42:34 9:06/M  
10 85 Steven Levitsky 47 M40-49 4 Rochester 4:49:18 9:19/M Local
11 34 James Taylor 50 M50-59 3 New York 4:51:27 9:23/M First Ultra
12 58 Lachlan Holmes 36 M18-39 2 Toronto, ON 4:55:33 9:31/M  
13 15 Catherine Girard 49 F40-49 1 Temiscaming, QC 4:59:26 9:38/M First Ultra
14 3 Allen Porter 56 M50-59 4 Rochester 4:59:56 9:39/M First Ultra; Local
15 65 Mallory Coppenrath 30 F18-39 4 Brooklyn 5:07:55 9:55/M First Ultra
16 77 Ronald Harling 47 M40-49 5 Churchville 5:11:33 10:02/M First Ultra; Local
17 54 Kevin Brisson 56 M50-59 5 Cicero 5:12:32 10:04/M  
18 76 Prem Kumar 39 M18-39 3 Pittsford 5:16:01 10:10/M Local
19 33 James Miner 66 M60-69 1 Dryden 5:19:53 10:18/M 6th Can Lake Finish
20 7 Art Bohnke 45 M40-49 6 Brighton 5:20:16 10:19/M Local
21 21 Dawn Socie 37 F18-39 5 North Tonawanda 5:22:04 10:22/M First Ultra
22 68 Mary Ibbetson 45 F40-49 2 Selkirk 5:22:21 10:23/M First Ultra
23 9 Beth Caratozzolo 51 F50-59 1 Seneca Falls 5:25:00 10:28/M First Ultra
24 45 Joe Ibbetson 49 M40-49 7 Selkirk 5:28:23 10:34/M First Ultra
25 18 Dave Weiss 65 M60-69 2 Corning 5:30:24 10:38/M 10th Can Lake Finish
26 60 Lauren Brown 47 F40-49 3 Liverpool 5:30:43 10:39/M First Ultra
27 14 Bruce Carter 60 M60-69 3 Alden 5:31:20 10:40/M First Ultra
28 27 Garrett Blondell 24 M18-39 4 Canandaigua 5:31:30 10:40/M First Ultra; Local
29 31 Jaime Phillips 31 F18-39 6 Pittsford 5:32:16 10:42/M First Ultra; Local
30 47 John Muoio 37 M18-39 5 Rochester 5:41:58 11:01/M Local
31 51 Kathleen Reardon 53 F50-59 2 Honeoye Falls 5:41:58 11:01/M Local
32 28 Gary Barr 46 M40-49 8 Ridgefield, CT 5:45:05 11:07/M First Ultra
33 16 Chris Butz 56 M50-59 6 Regina, SK 5:47:22 11:11/M First Ultra
34 8 Aubrey Blanda 49 F40-49 4 Glen Ridge, NJ 5:47:26 11:11/M  
35 19 David Viggiani 48 M40-49 9 Canandaigua 5:48:10 11:13/M Local
36 71 Noah Goldstein 37 M18-39 6 Toronto, ON 5:48:32 11:13/M  
37 5 Andrea Hickerson 34 F18-39 7 Pittsford 5:48:41 11:14/M Local
38 69 Nicolas Nouvel 49 M40-49 10 Springfield, VA 5:50:47 11:18/M First Ultra
39 87 Suzanne Atcavage 44 F40-49 5 Honesdale, PA 5:55:15 11:26/M First Ultra
40 94 Zach Leslie 17 M18-39 7 Lima 5:58:35 11:33/M First Ultra; Local
41 83 Shannon Moore Carlson 44 F40-49 6 Liverpool 5:59:07 11:34/M First Ultra
42 72 Noel Norden 44 F40-49 7 Manlius 5:59:07 11:34/M First Ultra
43 12 Brian Kinsella 30 M18-39 8 Pittsford 5:59:23 11:34/M First Ultra; Local
44 36 Jared Foster 23 M18-39 9 Spencerport 5:59:34 11:35/M Local
45 38 Jason Hall 44 M40-49 11 Rochester 5:59:39 11:35/M First Ultra; Local
46 64 Luana Pesco Koplowitz 59 F50-59 3 Plainville 6:00:38 11:37/M  
47 39 Jeannine Serley 58 F50-59 4 Buffalo 6:01:52 11:39/M First Ultra
48 67 Mary Dasilva 68 F60-69 1 Brewerton 6:04:17 11:44/M F60-69 Record
49 30 Jacob Chafik 24 M18-39 10 Rochester 6:11:15 11:57/M Local
50 42 Jennifer Woltjen 57 F50-59 5 Endicott 6:12:20 11:59/M  
51 74 Paul Fahey 46 M40-49 12 Loudonville 6:13:00 12:01/M First Ultra
52 11 Brenda May 49 F40-49 8 Lowman 6:24:01 12:22/M 6th Can Lake Finish
53 6 Andy Trepanier 40 M40-49 13 Rochester 6:26:02 12:26/M First Ultra; Local
54 88 Tamica Kenyon 40 F40-49 9 Mt Morris 6:32:43 12:39/M First Ultra; Local
55 35 James Winkler 40 M40-49 14 Colonial Heights, VA 6:37:04 12:47/M  
56 50 Julia Lehman 51 F50-59 6 Le Roy 6:37:11 12:47/M First Ultra; Local
57 17 Craig Baisley 44 M40-49 15 Honeoye Falls 6:38:28 12:50/M Local
58 66 Mark Mills 56 M50-59 7 Conesus 6:39:15 12:51/M Local
59 61 Laurie Haug 41 F40-49 10 Kenmore 6:41:39 12:56/M First Ultra
60 91 Tom Reding 49 M40-49 16 Rochester 6:42:10 12:57/M First Ultra; Local
61 10 Betsy Schwarzbach 30 F18-39 8 New York 6:42:24 12:57/M First Ultra
62 53 Kelly Blicha 37 F18-39 9 Fairview, PA 6:50:38 13:13/M First Ultra
63 46 John Blicha 45 M40-49 17 Fairview, PA 6:50:38 13:13/M First Ultra
64 57 Kristin Butler 40 F40-49 11 Corning 6:52:59 13:18/M First Ultra
65 79 Scott Davison 48 M40-49 18 Liverpool 6:54:36 13:21/M First Ultra
66 59 Laura Milak 58 F50-59 7 Middleburgh 6:59:30 13:30/M  
67 93 William Milak 62 M60-69 4 Middleburgh 6:59:30 13:30/M  
68 73 Pamela Coleman 58 F50-59 8 Washington, DC 6:59:58 13:31/M  
69 75 Pierre Marcoux 56 M50-59 8 Creemore, ON 7:01:21 13:34/M  
70 52 Katie Virag 24 F18-39 10 Buffalo 7:01:57 13:35/M First Ultra
71 62 Lawrence Lepak 64 M60-69 5 Endicott 7:11:04 13:53/M First Ultra
72 70 Nina Vosburgh 33 F18-39 11 Lockport 7:14:34 13:59/M First Ultra
73 22 Denise Robbins 48 F40-49 12 Salem, NH 7:14:38 14:00/M  
74 20 David Wilson 57 M50-59 9 Yarmouth, ME 7:27:16 14:24/M  
75 78 Sally Kidd 52 F50-59 9 Silver Spring, MD 7:29:06 14:28/M  
76 92 Walter Schuttler 63 M60-69 6 Seymour, CT 7:30:35 14:30/M  
77 80 Scott Leslie 51 F50-59 10 Lima 7:31:14 14:32/M First Ultra; Local
78 49 John Waller 39 M18-39 11 Cheektowaga 7:35:48 14:40/M  
79 90 Tina Pellegrin 40 F40-49 13 Rochester 8:09:20 15:45/M Local
80 63 Liza Clark 50 F50-59 11 Burke, VA 8:20:46 16:07/M First Ultra
81 89 Tee Everett 58 M50-59 10 Temple Hills, MD 8:20:47 16:07/M  
                     
DNF 43 Jeri Olson 49 F40-49   East Amherst     First Ultra
DNF 48 John Spears 36 M18-39   Toronto, ON     First Ultra

 

Home | Ultra Details | Comments & Stories | Route Details | Age Standards | Registration | Directions | Race Hotels | Visitor Info | Training Info | Results | Hall of Fame

This site was last updated 10/15/14